taniec bollywood


kurs: taniec bollywood, miejsce: Poznań, ul. Kochanowskiego 4/10, Studio Jogi YAM
kurs prowadzi: Katarzyna Komin

sprawdź aktualny grafik

 

Taniec bollywood (indyjski taniec filmowy)

Aktualnie to jeden z najbardziej radosnych i ekspresyjnych tańców filmowych na świecie. Dynamika, energia, zmysłowy urzekający ruch przyczyniły się do ogromnej popularności tego tańca w szkołach tańca w Europie i Stanach Zjednoczonych. Bollywood dance czyli hinduski taniec filmowy oparty jest z reguły na elementach klasycznego tańca Bharatanatyam, Kathak czy emocjonalnym tańcu ludowym Bhangra, tańcu orientalnym i tańcu współczesnym.
W filmach indyjskich taniec wykorzystuje się w celu opowiedzenia historii, wyrażania uczuć bohaterów. Emocje w treści piosenek wyrażane są w ruchach tanecznych, pozach, gestach, mimice i spojrzeniu. Zapraszamy wszystkich tych którzy oprócz poprawienia kondycji w tym energetycznym tańcu chcą się też wspaniale bawić. Tańczmy taniec bollywood by poczuć radość i pozytywną energię!

„Bollywood to umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. Nie ma jednoznacznego twórcy tej nazwy, bowiem są cztery osoby, które pretendują do miana twórcy terminu „Bollywood”: Amit Khanna, Bevinda Collaco, Shobhaa De oraz H.R.F. Keating.

Nazwa Bollywood jest umowna, stosowana w kilku kontekstach, w odniesieniu do:

- nazwy samego ośrodka produkcyjnego w Bombaju, także retrospektywnie, w odniesieniu do czasów, kiedy nazwa jeszcze nie funkcjonowała. Na takiej zasadzie za klasyków Bollywood uważane są takie filmy jak Mughal-e-Azam, inne filmy Mehbooba Khana, czy Raja Kapoora,
- całej kinematografii indyjskiej, nawet jeśli nie pochodzi z Bombaju.

W Indiach jednak nazwa Bollywood nie jest mile widziana. Hindusi wolą nazwy np. hindi cinema albo kino hindi-urdu, ewentualnie kino hindustani. Hindi i urdu to dwa najpopularniejsze języki w Indiach, stąd taka nazwa. Bombaj jest największym ośrodkiem produkcyjnym kinematografii indyjskiej jeszcze sprzed II wojny światowej.” Źródło: Wikipedia

Fragment taneczny z jednego z najbardziej znanych filmów indyjskich bollywood „Czasem słońce, czasem deszcz, do utworu „Bole chudiyaan”

taniec bollywood

taniec bollywood


Zgłoszenia na adres: taniecole@gmail.com lub tel: 663 443 288 w godz. od 10.00-17.00
Wpłaty można dokonać przelewem.
93 1140 2004 0000 3002 5142 8412
Agencja Twórcza Ole!, ul.Horacego 3/4, 60-461 Poznań

tyt.wpłaty: taniec bollywood poznań